Błogosławiona Alicja Kotowska na Wyspie…

Autor: | 19 lipca 2011 | kategoria: Aktualności, Startowa

Błogosławiona Alicja Kotowska na Wyspie…

Błogosławiona Alicja Kotowska na Wyspie Świętego Franciszka. Polsko – niemiecki Workcamp.

Gdańscy franciszkanie konwentualni przyjęli w 2010 roku działkę, na której pobudowano obiekt nazwany „Forsterówką”.  Dworek, rezydencja została przekazana Albertowi Forsterowi, jako prezent od führera i NSDAP z okazji 31 urodzin. Tutaj omawiano szczegóły masowej czystki na terenie Pomorza i kreślono szczegółowe plany obozu koncentracyjnego Stutthof. Dlaczego franciszkanie przyjęli ten tak obciążony historycznie teren, na którym, oprócz kilku innych budynków, ciągle stoi i straszy rezydencja gauleitera? Może po to, aby rozwijać i propagować ideę pojednania i spotkań między narodami, która od lat rozwija się w niewielkiej kamiennicy przy ulicy Świętej Trójcy 4. DMK znany też jako Dom Pojednania i Dom Św. Maksymiliana Mari Kolbego to miejsce dialogu między dwoma narodami o wspólnej powojennej historii. Dramatyczna przeszłość jaka je łączy nie powinna być na nowo budowanym murem, lecz trampoliną, od której można się odbić. Przyczynkiem do wspólnej pracy i przyjaźni międzynarodowej.

Jak wygląda „Forsterówka” która zachowała się do dzisiaj? Przypomina te miłe domki z pogodnych ilustracji do bajek dla grzecznych dzieci. Mamy więc spadzisty dach pokryty czerwoną dachówką, drewniane okiennice ze świetlikami w kształcie tulipana, deski pokrywające w całości regularną bryłę niewielkiego budynku. Słowem bardzo sympatyczny domek myśliwski wiele mówiący o wysublimowanych gustach rezydujących tam gości. Do prawdy kiedy przyjdzie nam zestawić ten sielankowy nastrój okolicy ze zbrodniarzami III Rzeszy bajka zaczyna przypomina historię zagubionych w lesie dzieci, Jasia i Małgosi, których zła baba chciała spalić w piecu. W domku Forstera taką złą babą byli minister propagandy i oświecenia publicznego III Rzeszy – dr. Joseph Paul Goebbels, wysoki komisarz Ligi Narodów Carl Jakob Burckhardt, reichsruhrer SS Heinrich Himmler, dowódca „Schleswig-Holstein” komandor Gustav Kleikampf, Kurt Eimann, dowódca specjalnego oddziału Wachsturmbann „Eimann”, realizujący program masowej eksterminacji polskiej inteligencji i osób chorych psychicznie. To tylko kilka nazwisk zbrodniarzy, bo przecież, jak już wiemy, przez ten mały domek przewinęło się wielu pomysłowych fanatyków czystek a także wielu sympatyków planu Adolfa Hitlera. Zapewne przy nastrojowej muzyce Schumana czy skocznych utworach Mozarta, popijając dobre, czerwone wino i paląc cygara tropili niczym pies gończy swoją ofiarę tych, którzy nie pasowali do idealnej wizji „Nadczłowieka”. Zestawienie doprawdy szokujące, kulturalna elita i zabójcze kalambury.

Męczennica, należąca do grupy Polskiej inteligencji na Pomorzu, aktywna pedagog i oddana służbie kościoła błogosławiona Alicja Kotowska (Zmartwychwstanka), odznaczona krzyżem Polonia Restituta (w 1932 roku) znalazła się na liście Kurta Eimanna, odpowiedzialnego za program masowej egzekucji w Piaśnicy. Jej święte męczeństwo rozpoczyna się właśnie tutaj, w domku myśliwskim Alberta Forstera. Tutaj zapadła ostateczna decyzja, aby zlikwidować tę młodą kobietę, przełożoną Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie, która zbyt mocno, według opinii NSDAP, zaangażowała się w pracę dla dobra Polskiej młodzieży i dzieci.

Dzisiaj jej męczeństwo, jak i wielu innych wymordowanych przez Forstera i jego doradców, mocno znaczy ziemię św. Franciszka. Wiele lat po II Wojnie Światowej pracuje tu polsko-niemiecka młodzież. To II Workcamp realizowany w ramach pojednania obu narodów. Sprzątają, budują, porządkują, aż miło popatrzeć! Segregują odpady, zbierają złom, murują… I robią to wszystko razem, wspólnie. Wielka to rzecz! Młode pokolenie, nie mając może rozległej wiedzy historycznej, naprawia błędy starego pokolenia. Dzięki im za to! Oby tak wytrwali. Prosta, wspólna praca daje wiele nadziei na przyszłość. Już dzisiaj zapraszamy młodzież wraz z nauczycielami na III Workcamp w przyszłym roku. Przecież zawsze znajdzie się zajęcie dla chętnych pomagać.

mgr sztuki Magdalena Golon FZŚ